Jednoho krásného dopoledne mne tak napadlo rozebrat zadní tlumič na pionýra. Zkontrolovat, opravit a samozřejmě vyfotit. Snažil jsem se pro Vás vytvořit snad pochopitelný návod na skládání (pro rozebrání postupujte dle návodu obráceně).

Seznam všech dílů obsažených v zadním tlumiči Jawa 50

 1. Jako první si vezmeme Válec úplný (spodní část tlumiče)

Na něj nasadíme střední krycí plech, který kryje pružinu zadního teleskopického tlumiče. Toto krytí mají všechny řady pionýrů (20, 220.100, 21, 221.100 a 23 Mustang) stejné, až na poslední řadu Mustangů (223.200). Tyto provedení neměly plechové krytí, pružina byla odkrytá opatřena chromem.

Další částí je kompletní těsnící pouzdro

které budeme vsunovat do válce (viz obr. pod textem) !!! POZOR, na tomto zobrazení pro lepší záběry není nasazen střední krycí plech !!!

Než-li pouzdro vsuneme, nalijeme do válce 30ml tlumičového oleje (odměrným válcem či injekční stříkačkou). Např. Mogul Silence 15 (tlumičový olej ISO VG 15).

Poté můžeme pouzdro namontovat. Nesmíme přitom zapomenout na střední krycí plech. Jakmile nasadíme pouzdro, krycí plech tam už nepůjde nasadit.

Máme-li vše zkompletované, dotáhneme pouzdro klíčem 17mm a máme půl práce za sebou.

Další krok je pružina. Tu nasadíme na tlumič bez jakýchkoli problémů. Do pružiny patří dorazová pryž.

Nasazení horního krycího plechu je jedna z posledních věcí, které chybí k dokončení tlumiče. Navrch plechu patří podložka. Ta tam musí být před finálním mačkání tlumiče. Pevně stiskneme horní krycí plech a zatlačíme tlumič jako by jsme s ním pružily. Vykoukne nám hřídelka. Na hřídelce je zářez na klíč 7-8mm. Já zvolil klíč 8mm. Ten nasadíme do výřezu na hřídelce a máme pružinu zajištěnou, aby bylo možné na závit našroubovat horní závěs.

Přejdeme k poslednímu kroku a poslední části tlumiče. Na hřídelku našroubujeme pravotočivým závitem horní závěs až do úrovně, kdy se dírka na hřídelce a dírka na závěsu potkají. Do tohoto průniku vsuneme kolík, který zajistí tlumič proti samovolnému uvolnění závěsu.

Máme-li vše složené a tak jak má být, můžeme z hřídelky vytáhnout jistící klíč a máme tlumič složený.

!!!!!!POZOR!!!!!! Při vytahování klíče dbáme bezpečnosti a to zejména na prsty. Pružina má velkou sílu a při vytažení klíče tlumič vystřelí a zastaví se o závěs. NENECHAT TAM PRSTY

Chcete tlumič rozdělat? Použijte tento návod a postupujte obráceně od bodu 10. Nehledejte v tom žádnou složitost, je to jednoduché.

MNOHO ÚSPĚCHU PŘI OPRAVĚ ZADNÍCH TLUMIČŮ – AŤ TO PRUŽÍ

9 Reakcí na “Oprava zadních tlumičů Jawa 50”

 1. Dobrý večer, návod je parádní pochopitelný určitě pro všechny, ale náhradní díly nemohu sehnat kromě gumových těsnění 10 x 2 mm nic, nevíte kde by se daly sehnat kožené manžety, horní závěs, táhlo tlumiče? Budu vděčný za každou informaci.
  Dušan Macek tel.: 72018654, nasudkecam1@seznam.cz

  1. Dobrý den, děkuji že se Vám můj návod líbí. Bohužel, ještě jsem se nesetkal s obchodem, ve kterém by šlo sehnat více dílů na zadní tlumič pionýr. Jediné co se dá sehnat, jsou jak už píšete Vy ty gumové kroužky 10x2mm. Dále se dají koupit i nové silenbloky. Pokud potřebujete tu manžetku, asi bych se jí pokusil vyrobit ze starého koženého pásku. A pokud jde o zbytek dílů, nezbude asi nic jiné, než pořídit jiný tlumič na náhradní díly a postavit ze dvou jeden perfekt. V brzké době budu repasovat tlumiče na mojí dvacítku, tak pokud přijdu na nějaké řešení jak vyrobit koženou manžetu, určitě to na web vložím. S pozdravem

   1. Dobrý den, ještě jednou reaguji na váš popis opravy zadních tlumičů. Už na ně došlo a v praxi jsem si zkusil, že to je presně podle vašeho návodu. Na internetu jsem našel, že kožené manžety se dají použít z pumpičky na kolo a opravdu to tak je. PVC podložky jsem objednal u firmy, kterou jsem taky našel na netu, koupil jsem ještě další dva tlumiče a nakonec mám čtyři plně funkční tlumiče. Ještě jednou díky. Dušan Macek

    1. Dobrý den,

     to jsem rád, že jsem Vám alespoň trochu pomohl. Ano na ty kožené manžetky z pumpiček jsem také myslel 🙂 ale v praxi jsem to nezkoušel. Pokud to tam opravdu pasuje tak Vám děkuji za tip, alespoň budu moct článek trochu obohatit. A co se týče těch pvc podložek, mohl by jste zde uveřejnit odkaz na firmu, u které jste si je objednal. Děkuji

     S pozdravem
     Filip T.

   1. Zdravím, dík za info. Určitě někdo ocení, v rámci možnosti jste sem mohl uvést i přesný odkaz na zboží.

    S pozdravem
    Filip

 2. Skoda ze tu nikde není popsano jak vymenit poslední plastovy krouzek na vrchu pístu… ne a ne ho sundat …. nejde povolit sroub ze zavitu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *